آموزشگاه علمی نیکو

برگزاری کلاس های کنکور تقویتی

موفقیت یک انتخاب است

  • کد مقاله: 100007
  • تاریخ نشر: یکشنبه , 1396/01/29
  • تعداد بازدید : 360
  • نویسنده : مدیر سایت
  • موضوع : تاثیرات روان‌شناختی رنگ‌ها

رنگ اتاق‌ و اثرات آن بر افراد


رنگ اتاق‌ و اثرات آن بر افراد

رنگ اتاق‌ها و اثراتشان

باید بدانید که رنگ ها در سه پایه اساسی ماهیت خود را بروز می دهند: فعال، غیر فعال و خنثی. شما می توانید رنگ هر اتاق را بسته به خواسته، سلیقه و یا هدف اتاق تعیین نمایید. رنگ های روشن گسترنده وافزایش دهنده، می باشند پس اتاق را بزرگتر و روشن تر نشان می دهند. رنگ های تیره، گرم و پیچیده هستند پس به اتاق های بزرگ ظاهری خودمانی و دوستانه را می دهند. حال بیایید بیشتر راجع به رنگ ها و اثری که روی اتاق می گذارند صحبت کنیم:


رنگ قرمز سطح انرژی یک اتاق را افزایش می دهد. این رنگ زمانی مناسب است که می خواهید شادی و هیجان را افزایش دهید. استفاده از رنگ قرمز در اتاق غذا خوری و یا در سالن نشیمن باعث دور هم جمع شدن افراد و افزایش آغاز مکالمه آنها می شود. اگر این رنگ در قسمت ورودی خانه استفاده شود، تأثیر اولیه بهتری روی افرادی که به ملاقات شما می آیند خواهد گذاشت. رنگ قرمز باعث افزایش فشار خون، تنفس و ضربان قلب می شود. پس این رنگ زیاد برای اتاق خواب توصیه نمی شود زیرا مغز را فعال کرده و مانع استراحت و آرامش آن می شود اما اگر علاقه خاصی به این رنگ دارید باید بدانید که این رنگ با نور کم چراغ مطالعه در شب بسیار، رنگ با شکوهی خواهد بود چرا که این رنگ خنثی تر، غنی تر و زیبا تر به نظر خواهد آمد.


رنگ زرد نشاط آفتاب را دارا بوده و نشان دهنده شادی می باشد. این رنگ برای آشپزخانه، اتاق غذاخوری، حمام و سرویس  بهداشتی بسیار مناسب می باشد زیرا که رنگ های شاد، انرژی دهنده بوده و باعث بهتر شدن روحیه می گردند. در راهرو ها، ورودی ها و مکان های کوچک، رنگ زرد باعث گسترده تر به نظر آمدن فضا و نیز خوشامدگویی بیشتر می شود. اگرچه رنگ زرد یک رنگ با نشاط است ولی برای رنگ طرح اصلی دکوراسیون یک اتاق، انتخاب خوبی نیست. مطالعات نشان داده اند که افراد در مکانی به رنگ زرد، سریع تر عصبانی می شوند. نوزادان در یک اتاق زرد رنگ، بیشتر می گریند. استفاده زیاد از این رنگ احساس خستگی و خشم در افراد به وجود می آورد. در رنگ درمانی این باور وجود دارد که رنگ زرد تحریک کننده اعصاب و پاک کننده ی بدن می باشد.


رنگ آبی فشار خون را پایین آورده و تنفس و ضربان قلب را کاهش می دهد. به همین دلیل به عنوان رنگی آرامش بخش، و باعث  تمدد اعصاب و آرام شناخته شده و استفاده از آن در اتاق خواب، حمام و سرویس بهداشتی معمولاً توصیه می شود. اما مراقب باشید که رنگ آبی پاستل نقاشی، که روی یک تکه اشانتیون رنگ زیبا به نظر می رسد می تواند برای رنگ دیوارها و وسایل خانه به  طور نامطلوبی سرد باشد، مخصوصا برای اتاقی که نور طبیعی کمی به آن می رسد. پس اگر رنگ آبی را به عنوان رنگ اصلی برای اتاق خود برگزیده اید آن را با ته رنگ های گرم پارچه ها و وسایل خانه متعادل سازید. برای تشویق آرامش در مکان های اجتماعی تر مانند اتاق خانوادگی (اتاق نسبتاً بزرگی که برای چند نفر جای کافی دارد مانند اتاق خواب کودکان یا اتاقی که خانواده در آن جمع می شود تا بازی های دسته جمعی را انجام دهد یا تلویزیون تماشا کند) ، اتاق نشیمن، آشپزخانه های بزرگ، رنگ های آبی گرم تری را انتخاب کنید، مانند رنگ گل تلفونی (همان آبی بنفش)، آبی نیلگون یا آبی فیروزه ای.

رنگ آبی به عنوان رنگ اصلی یک اتاق، با اثر آرامش بخش دهنده اش شناخته شده است. سعی کنید از سایه های ملایم تر آبی استفاده نمایید. آبی پررنگ تأثیری معکوس دارد که باعث تحریک حس ناراحتی می شود. پس از آبی پررنگ به عنوان رنگ اصلی استفاده نکنید و با همان سایه های روشن آبی کار کنید تا تاثیر آرامش بخشی را برای خود و خانواده تان به ارمغان آورید.


رنگ سبز به عنوان بیشترین استراحت دهنده چشم شناخته شده. این رنگ ترکیب خاصیت تجدید قوای رنگ آبی و شادابی و  نشاط رنگ زرد می باشد. سبز تقریبا برای هر اتاقی از خانه مناسب می باشد. در آشپزخانه، سبز همه چیز را آرام می کند و در اتاق خانوادگی (اتاق نسبتاً بزرگی که برای چند نفر جای کافی دارد مانند اتاق خواب کودکان یا اتاقی که خانواده در آن جمع می شود تا بازی های دسته جمعی را انجام دهد یا تلویزیون تماشا کند) یا اتاق نشیمن باعث آرامش شده و گرمای لازم را برای ارتقای راحتی و کنار هم بودن اعضای خانواده را نیز داراست. رنگ سبز هنگامی که به عنوان رنگ اصلی دکوراسیون استفاده شود اثر آرامش بخشی دارد. این باور وجود دارد که رنگ سبز باعث فرونشاندن استرس و تمدد اعصاب می شود. این رنگ انتخاب بسیار مناسبی برای اتاق خواب می باشد.


رنگ بنفش حتی در تیره ترین تن های رنگی که دارد (مانند بادمجانی) غنی،چشمگیر و پیچیده می باشد. این رنگ در ذهن با  لوکس بودن و خلاقیت همراه می شود، همچنین به عنوان رنگ دوم یا پایه رنگ، یک طرح عمیق بودن را به فضا می بخشد.تن های روشن تر بنفش مثل رنگ اسطوخودوس یا، یاس بنفش، همان اثر پر از آسایش آبی را -البته بدون ریسک حس سرما- به اتاق خواب می دهد.


رنگ نارنجی حس اشتیاق و شور ونشاط را تحریک کرده و یک رنگ انرژی دهنده می باشد. با اینکه رنگ خوبی برای اتاق نشیمن یا  اتاق خواب نیست، انتخابی عالی برای اتاق ورزش می باشد. این رنگ تمام احساساتی را که به آن برای عادات ورزشی خود نیاز دارید، در بردارد. در فرهنگ های باستانی بر این باور بوده اند که رنگ نارنجی باعث بهبود ریه ها و افزایش سطح انرژی می گردد.


رنگ های خنثی (سیاه، خاکستری، سفید و قهوه ای) در دم و دستگاه یک دکوراتور از رنگ های پایه می باشند. تمام طرح های  خنثی برای مدتی مد روز می شوند و از مد می افتند. اما مزیت آن ها در انعطاف پذیریشان است: رنگ اضافه کنید تا همه چیز را زنده تر به نظر آید؛ رنگ را حذف کنید تا همه چیز را آرام تر نمایان شود. بهترین استفاده از رنگ سیاه، در مقدار کم به عنوان پایه می باشد. البته بعضی از خبرگان مدعی هستند که هر اتاقی نیاز به کمی رنگ سیاه دارد تا پایه ای برای طرح رنگی باشد و به آن عمق دهد. برای ساده کردن کار، می توانید از دایره رنگ آمیزی که مهترین ابزار کاری یک دکوراتور می باشد استفاده نمایید.
 


تأثیر رنگ ها بر دیوارها و سقف

سقف نمایانگر یک ششم فضای یک اتاق است اما اکثرا فقط یک رنگ سفید به خود می گیرد. در حقیقت برای چندین دهه رنگ سفید نه تنها به عنوان بی خطر ترین بلکه به عنوان بهترین انتخاب برای سقف در نظر گرفته می شود. به عنوان یک قانون کلی، سقفی که از رنگ دیوار ها روشن تر است به نظر بلند تر می آید، در حالیکه سقف تیره تر با ارتفاع کمتری به چشم خواهند آمد. البته ارتفاع کمتر به معنای ترس از خفه شدن در فضای بسته نیست بلکه، سقفی که به نظر کوتاه تر می آید می تواند حس خودمانی و دوستانه تری را به وجود آورد. یه عنوان یک قانون کلی، دیوارهای تیره تر اتاق را کوچکتر، و دیوارهای روشنتر اتاق را بزرگتر نمایان خواهند ساخت.


نتیجه:
این راهنمایی‌های کلی یک شروع خوب برای شما در جستجویتان برای انتخاب رنگ می‌باشد. اما به خاطر داشته باشید که انتخاب رنگ یک مسأله بسیار شخصی می‌باشد. این شما هستید که باید با این رنگ جدید زندگی کنید پس یک ته رنگی را انتخاب نمایید که برای شما و خانواده و سبک زندگیتان مناسب باشد.

منبع: Freshome